بیانه مرکز ماهر در مورد فاش شدن اطلاعات کاربران سیب اپ و نسخه غیررسمی تلگرام

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای یارانه‌ای (ماهر)، اطلاعیه‌ای را درخصوص اتفاقات اخیر منتشر کرده و نوشته است منشأ مشترک اتفاقات اخیر، وجود بانک‌های اطلاعات کاملا حفاظت نشده‌ یا دارای حفاظت خیلی ضعیف در سطح اینترنت است. این مرکز همچنین اعلام کرد دور جدید رصدهای خود جهت کشف بانک‌های اطلاعاتی حفاظت نشده را آغاز کرده است. مرکز ماهر در بیانیه‌ی خود نوشت:

قابل‌توجه کلیه‌ی دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی و صاحبان کسب‌وکارها

باتوجه به گسترش استفاده از فناوری اطلاعات در دوران کرونا و همچنین در ادامه‌ی درز گسترده و تأسف‌بار اطلاعات کاربران و شهروندان ایرانی و نقض حریم خصوصی آن‌ها که متأسفانه تاکنون بارها اتفاق افتاده است؛ در این ایام نیز بانک اطلاعاتی حاوی اطلاعات میلیون‌ها کاربر ایرانی تلگرام و سپس حجم بزرگی از کاربران یکی از بازارهای ایرانی نرم‌افزارهای آیفون افشا شده و در فضای مجازی در حال فروش است. این موضوع و امثال آن علاوه بر نقض حریم خصوصی شهروندان، منجر به بروز تهدیدات مختلفی علیه افراد، سازمان‌ها، کسب‌وکارها و… می‌شود. در این رابطه نکات زیر لازم به توضیح است:

۱- منشأ مشترک اتفاقات اخیر، وجود بانک‌های اطلاعات کاملا حفاظت نشده‌ یا دارای حفاظت خیلی ضعیف در سطح اینترنت است که باعث می‌شود افراد سوءاستفاه‌گر بتوانند به‌راحتی به این بانک‌ها دسترسی پیدا کرده و باعث بروز مشکلات جدی برای مردم و کسب‌وکارها شوند. این نوع از سهل‌انگاری‌ها به دلیل پیامدهای گسترده‌اش قابل چشم‌پوشی نیست و لازم است تا جدی‌تر از گذشته مورد توجه قرار گیرند. متأسفانه با وجود هشدارهای متعدد «مرکز ماهر» در زمینه‌ی وجود این بانک‌ها در اینترنت که در گذشته به صاحبان آن‌ها و همچنین سایر مبادی قانونی مرتبط اطلاع داده می‌شد، برخی از این بانک‌ها با سهل‌انگاری نسبت به این هشدارها باعث مشکلات این ایام شده‌اند.

۲- باتوجه به شرایط حساس کنونی و افزایش استفاده از فضای مجازی و فناوری اطلاعات در دوران شیوع کرونا، «مرکز ماهر» براساس مسوولیت اجتماعی خود و فراتر از مسوولیت‌هایی که در قانون بر عهده آن گذاشته شده است، دور جدید رصدهای خود را جهت کشف بانک‌های اطلاعاتی باز (حفاظت نشده) از روز ۱۲ فروردین آغاز کرده است؛ که تمام پلتفرم‌های اصلی بانک اطلاعاتی اعم از انواع مبتنی بر SQL یا NoSQL را در بر خواهد گرفت. بر این اساس تمام بانک‌های اطلاعاتی که فاقد امنیت لازم باشند و در این رصدها شناسایی شوند؛ به‌صورت آنی به‌صورت عمومی یا به‌صورت اختصاصی به صاحبان آن‌ها (در صورت قابل شناسایی بودن) هشدار داده خواهد شد. از آن‌جایی که حفاظت از داده‌های شهروندان یک وظیفه‌ی ملی است؛ لذا لازم است تا در صورتی که ظرف مدت ۴۸ ساعت در رصد مجدد همچنان مشکل به قوت خود باقی باشد، به منظور حفظ داده‌های شهروندان و حفاظت از حریم خصوص شهروندان اقدام به معرفی به مراجع قضایی نماییم (به منظور دریافت هشدارها می‌توانید در سامانه IranNoafarin.ir اطلاعات خود را ثبت کنید).

همچنین لازم به یادآوری است که براساس «نظام ملی پیش‌گیری و مقابله با حوادث فضای مجازی» مصوب «شورای عالی فضای مجازی»، پیش‌گیری و مقابله با حوادث سایبری، تقسیم کار ملی شده و حملات و نقض‌های امنیتی زیرساخت‌های حیاتی کشور مانند حوزه‌های مالی و بانکی، انرژی، حمل‌ونقل، ثبت احوال و… به «مرکز راهبردی افتا ریاست جمهوری» سپرده شده است. براساس همین مصوبه، مقابله با حوادث و حملات در حوزه‌ی «شهروندان و کسب‌وکارهای خصوصی» (شامل داده‌های مربوط به اپلیکیشن‌ها و بانک‌های داده غیردولتی) به «پلیس فتا» سپرده شده و مسوولیت حوادث و حملات سایبری بخش‌های غیرحساس دولتی نیز بر عهده‌ی وزارت ارتباطات و «مرکز ماهر» قرار دارد؛ اما در این موقعیت حساس و بنا به ضرورت این ایام، همکاری و هم‌دلی با سایر نهادهای مسئول را که همواره جزو وظایف خود دانسته‌ایم؛ ما را بر آن داشت تا فراتر از تقسیم کار ملی، توان خود را در «مرکز ماهر» در جهت منافع عمومی کشور به کار گیریم. ان شاءالله بتوانیم در سایه همکاری و همدلی همه نهادهای مسئول در امنیت سایبری کشور، اقدامات ضروری و مناسب را در راستای رسیدن به سطح مطلوب امنیت سایبری در گستره ملی، شناسایی، برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

در انتها امید می‌رود صاحبان بانک‌های اطلاعاتی که داده‌ها و اطلاعات شخصی مردم به‌صورت امانت در اختیار آن‌ها است، نسبت به حفظ این امانت و حریم خصوصی شهروندان هم براساس قانون و هم براساس مسوولیت اجتماعی، حساسیت لازم را داشته باشند؛ و در این راه هشدارهای اعلام‌شده را جدی تلقی نمایند.

دریافت و پرداخت وجه بدون نیاز به کارت بانکی یا پول نقد

سرویس نشان پرداخت این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا تمام پرداخت‌های خود را به سادگی و سهولت انجام دهید. از پرداخت هزینه تاکسی تا پرداخت انواع قبوض و خریدهای منزل را با نشان پرداخت انجام دهید.

سرویس نشان‌پرداخت چیست؟

دیگر نیازی نیست برای پرداخت وجه کالا یا خدمات و حتی پرداخت پول به دوستان خود از کارت بانکی و یا پول نقد استفاده کنید. در این روش کافیست ­ در گزینه نشان پرداخت اپلیکیشن آپ، کد تصویری را اسکن یا کد عددی نشان پرداخت را وارد کنید و براحتی با استفاده از اطلاعات کارت بانکی یا کیف پول‌، پرداخت خود را انجام دهید. در این روش با اشترک‌گذاری لینک نشان‌پرداخت خود از طریق پیامک یا اپلیکیشن‌های ارتباطی دیگر نیز می‌توانید از دیگران پول دریافت کنید.

برای استفاده از سرویس جدید نشان پرداخت باید حتما آخرین نسخه اپلیکیشن آپ را نصب داشته باشید.

کرونا و سامسونگ

 امروز سامسونگ کره جنوبی اعلام کرد، یکی از کارمندان کارخانه‌های تولید گوشی سامسونگ در شهر گومی در جنوب شرق کره به ویروس کرونا مبتلا شده و همین موضوع باعث تعطیلی این کارخانه شده است. این شرکت از همکاران فرد مبتلا به ویروس کرونا خواسته است تا خود را قرنطینه کنند و مراحل تشخیص ابتلا به این بیماری را پشت سر بگذارند.

بخش قابل توجهی از گوشی‌های سامسونگ در ویتنام و هند تولید می‌شود و محصولات کارخانه گومی صرفا به بازار داخل کره اختصاص دارد بنابراین اختلال چندانی در تیراژ تولیدات این کارخانه به وجود نخواهد آمد اما بخش عمده‌ای از محصولات گوشی‌های رده بالا این شرکت در این واحد، تولید می‌شد و تعطیلی آن می‌تواند با توجه به موجودی محدود این نوع گوشی‌ها، مشکلاتی را ایجاد کند

واتس آپ و پایان کار گوشی های قدیمی

تلفن‌های همراه آیفون و اندرویدی که از سیستم‌عامل‌های قدیمی استفاده می‌کنند از این تاریخ به بعد قادر به فعال کردن این اپلیکیشن نیستند.

واتس‌اپ می‌گوید این اقدام برای حفاظت از ایمنی اطلاعات کاربرانش ضروری بوده است.

تلفن‌های هوشمندی که از سیستم عامل اندروید ۲.۳.۷ و قدیمی‌تر و یا آی.او.اس ۸ و قدیمی‌تر آیفون استفاده می‌کنند تحت تاثیر این تصمیم تازه قرار می‌گیرند.

اغلب کاربران می‌توانند با به روز کردن سیستم عامل تلفن‌های همراه خود به استفاده از واتس‌اپ ادامه بدهند.

با این همه تلفن‌هایی مثل آیفون ۴اس که تنها با سیستم عامل آی.او.اس ۷ کار می‌کنند قابلیت کار با واتس‌اپ را از دست خواهند داد.

بن وود تحلیل‌گر موسسه سی.سی.اس اینسایت می‌گوید: ” واتس‌اپ عملا گزینه‌ای نداشت به جز اینکه سرویس پیام‌رسانی ایمنی باقی بماند. ولی این گزینه تبعاتی را هم دارد از جمله اینکه با تلفن‌های هوشمند قدیمی‌تر تطبیق نخواهد داشت. احتمالا این موضوع کاربران زیادی را با مشکل روبرو می‌کند، به ویژه در بازارهایی که بخش بزرگی از تلفن‌های هوشمند قدیمی استفاده می‌شوند.”‌

واتس‌اپ از نظر میزان دانلود در دهه گذشته مقام چهارم را داشته و اولین بار در سال ۲۰۱۷ درباره این تغییرات به کاربران خود هشدار داده بود.

سخنگوی این شرکت گفته است: “برای ما این تصمیم سخت اما درستی بود تا بتوانیم راه ارتباط بهتری را به کاربران خود عرضه کنیم.

واتس‌اپ اولین بار کار با چند گونه تلفن هوشمند را در سال ۲۰۱۶ متوقف کرد و پس از آن در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ به فعالیت بر تلفن‌های ویندوز پایان داد.

سازنده آیفون و تولید ماسک پزشکی

فاکسکان می‌خواهد تا پایان ماه جاری، روزانه دو میلیون ماسک تولید کند

شرکت فاکسکان، سازنده گوشی تلفن‌های آی‌فون اپل در اقدامی غیر عادی، به تولید ماسک پزشکی می‌پردازد.

این شرکت همچنین در پی آن است تا خط تولید قطعات الکترونیک خود را که به خاطر انتشار ویروس کرونا متوقف شده از سر بگیرد.

شیوع ویروس کرونا باعث افزایش شدید تقاضا برای ماسک شده و در سراسر جهان اکنون کمبود ماسک‌های پزشکی وجود دارد.

فاکسکان می‌خواهد تا پایان ماه جاری، روزانه دو میلیون ماسک تولید کند.

این شرکت در شبکه اجتماعی وی‌چت گفته “در نبرد با این بیماری همه‌گیر، هر ثانیه مهم است.”

این شرکت گفته است “هر چقدر این شرکت زودتر دست به اقدامات پیشگیرانه بزند، زودتر می‌تواند جلوی این ویروس را بگیرد و هر چقدر زودتر جان آدم‌ها را نجات دهیم، زودتر می‌توانیم بر آن غلبه کنیم.”

فاکسکان که بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده قطعات الکترونیکی در دنیا است، علاوه بر تولید آی‌فون، سازنده قطعات برای آی‌پد، کیندل (کتابخوان) آمازون و پلی‌استیشن سونی است.

این شرکت گفته است تولید آزمایشی ماسک‌های پزشکی را در کارخانه واقع در شنزن در جنوب چین آغاز کرده است.

ماسک‌های تولیدی در ابتدا برای مراقبت از کارکنان این شرکت استفاده خواهند شد. فاکسکان گفته است “چنین کاری نه تنها بزرگترین مسئولیت شرکت بلکه مسئولیت اجتماعی ما است.”

فاکسکان گفته است زمانی که تولید ماسک به حد کافی رسید، این ماسک‌ها در اختیار افراد خارج از شرکت قرار خواهد گرفت.

این شرکت همچنین گفت از نسل جدیدی از تجهیزات مادون قرمز اندازه گیری دما در دفاتر خود استفاده می کند تا به شناسایی عفونت‌های احتمالی در میان نیروی کار خود کمک کند.

مانند بسیاری از شرکت‌ها در چین، فاکسکان بیشتر کارخانه‌های خود در ایام تعطیلات سال نوی چینی را تعطیل کرد.

در سال‌های پیشین این شرکت در ایام تعطیلات باز بود.

اسنپ ظاهرا در قالب سرویسی دیگر در اپ استور حضور داشته است

اسنپ با وجود تحریم های آمریکا تحت نام جدید در اپ استور ظاهر اما به سرعت حذف شد.

برخی کاربران آیفون در هفته جاری با مراجعه به اپ استور متوجه اپلیکیشنی با نام عجیب RadickRadio شدند. این اپ در ظاهر شبیه دیگر اپ های رادیو است؛ ولی همانطور که در ادامه مشاهده می کنید، کاربران ایرانی پس از باز کردنش با صفحه خوش آمدگویی اسنپ مواجه شده اند:

اپل به سرعت اپ مورد بحث را حذف کرد و به سؤالات خبرنگاران در این رابطه پاسخ نمی دهد.

سال ۹۵ و همزمان با شروع موج جدید تحریم های آمریکا، اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور حذف شدند. در لیست اپ های حذف شده نام اسنپ هم به چشم می خورد.

این روند سال بعد نیز ادامه پیدا کرد و اپل به خاطر تبعیت از قوانین تحریمی آمریکا، از میزبانی اپلیکیشن های ایرانی، توزیع آنها یا رابطه مالی با توسعه دهندگان ایرانی شانه خالی کرد.

کمپانی کوپرتینویی در ایمیلی خطاب به استارتاپ های ایرانی پیروی از قوانین پیچیده تحریمی آمریکا را عامل حذف اپلیکیشن های ایرانی عنوان کرد. این در حالیست که تمام اپلیکیشن های حذف شده در آن زمان کاملاً رایگان بودند. این موضوع نشان می داد اپل دیگر اپ های رایگان ایرانی را نیز توزیع نمی کند.

اپل اوایل مرداد ماه امسال سخت‌گیری خود در رابطه با اپلیکیشن ها و توسعه دهندگان ایرانی را وارد مرحله جدیدی کرد و مانع از قرارگیری یک اپلیکیشن انگلیسی زبان به خاطر ملیت ایرانی توسعه دهنده‌اش شد.

کمک مالی اپل برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در چین

تیم کوک مدیر عامل اپل از کمک مالی این شرکت برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در چین خبر داد. این شرکت اعلام کرده است که به تمام گروههای مختلف در چین که در حال مبارزه با این ویروس هستند کمک مالی خواهد کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تک‌نیوز و به نقل از apple insider، تیم کوک در توئیت جدید خود ضمن تبریک سال نو چینی از کمک مالی این شرکت برای تمام کسانی که در حال کمک رسانی هستند خبر داد. کرونا ویروس جدیدی است که در چین شیوع پیدا کرده و به دیگر کشورها نیز سرایت کرده است. این ویروس که مشابه ویروس سارس گزارش شده، تا کنون ۱۴۰۰ نفر را مبتلا کرده و ۴۱ مورد نیز جان باختند.

شرکت اپل پیش از این مورد اعلام آمادگی خود را برای کمک به آتش سوزی گسترده در استرالیا نیز اعلام کرده بود.کمک های مالی اپل به خسارت دیدگان در حوادث مختلف انجام گرفته است. تاکنون این شرکت کمک های مالی زیادی به سازمان های محلی و گروههای مرتبط با بحران در مواردی مانند آسیب دیدگان سیل کرالا در هند، سونامی اندونزی، آتش سوزی های کالیفرنیا و طوفان فلورنس انجام داده است.

امروز پشتیبانی از ویندوز ۷ توسط مایکروسافت پایان می‌یابد

مایکروسافت امروز را به عنوان آخرین روز پشتیبانی از ویندوز ۷ اعلام کرده بود. بدین ترتیب اکنون میلیون ها کاربر در معرض خطر قرار دارند. کاربران ویندوز ۷ دیگر نمیتوانند به روزرسانی های جدیدی دریافت کنند. پشتیبانی از این کاربران پس از یک دهه امروز پایان می یابد و اکنون بدون آپدیت های امنیتی خطرات زیادی همچون آلوده شدن به بدافزار و ویروس در انتظار کاربران آن خواهد بود.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تک‌نیوز و به نقل از mirror، با گذشت ده سال از معرفی ویندوز ۷ همچنان در میان کاربران محبوب است و بسیاری از کاربران تمایل ندارند تا به سمت ویندوز ۱۰ بروند. مایکروسافت چندی پیش اعلام کرده بود که از تاریخ ۱۴ ژانویه دیگر هیچ به‌روزرسانی نرم افزاری، پچ های امنیتی یا اصلاحیه ای برای این سیستم عامل منتشر نخواهد کرد.

همچنین مایکرئپوسافت از تمامی کاربران ویندوز ۷ خواست تا هرچه زودتر ویندوز ۱۰ را روی سیستم های خود نصب کنند. زیرا ویندوز ۱۰ به واسطه وجود آنتی ویروس، فایروال و همچنین حفاظت گسترده در مقابل خطرات اینترنتی امن ترین نسخه ویندوزی مایکروسافت محسوب میشود.

بسیاری از کاربران دلیل اصلی استفاده نکردن از ویندوز ۱۰ را قیمت بالای ان عنوان کرده اند. یک نسخه خانگی ویندوز ۱۰ حدود ۱۱۹.۹ یورو قیمت دارد. با وجود اعلام مایکروسافت مبنی بر اجرای جدیدترین OS بر روی سیستم های قدیمی کاربران، باز هم بهتر است تا کاربران دست به چنین کاری نزند و با پرداخت مبلغی سالیانه برای هر سیستم از خدمات پشتیبانی مایکروسافت تا ۲۰۲۳ بهره مند شوند.

0 WooCommerce Floating Cart

No products in the cart.

X