بیانه مرکز ماهر در مورد فاش شدن اطلاعات کاربران سیب اپ و نسخه غیررسمی تلگرام

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای یارانه‌ای (ماهر)، اطلاعیه‌ای را درخصوص اتفاقات اخیر منتشر کرده و نوشته است منشأ مشترک اتفاقات اخیر، وجود بانک‌های اطلاعات کاملا حفاظت نشده‌ یا دارای حفاظت خیلی ضعیف در سطح اینترنت است. این مرکز همچنین اعلام کرد دور جدید رصدهای خود جهت کشف بانک‌های اطلاعاتی حفاظت نشده را آغاز کرده است. مرکز ماهر در بیانیه‌ی خود نوشت:

قابل‌توجه کلیه‌ی دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی و صاحبان کسب‌وکارها

باتوجه به گسترش استفاده از فناوری اطلاعات در دوران کرونا و همچنین در ادامه‌ی درز گسترده و تأسف‌بار اطلاعات کاربران و شهروندان ایرانی و نقض حریم خصوصی آن‌ها که متأسفانه تاکنون بارها اتفاق افتاده است؛ در این ایام نیز بانک اطلاعاتی حاوی اطلاعات میلیون‌ها کاربر ایرانی تلگرام و سپس حجم بزرگی از کاربران یکی از بازارهای ایرانی نرم‌افزارهای آیفون افشا شده و در فضای مجازی در حال فروش است. این موضوع و امثال آن علاوه بر نقض حریم خصوصی شهروندان، منجر به بروز تهدیدات مختلفی علیه افراد، سازمان‌ها، کسب‌وکارها و… می‌شود. در این رابطه نکات زیر لازم به توضیح است:

۱- منشأ مشترک اتفاقات اخیر، وجود بانک‌های اطلاعات کاملا حفاظت نشده‌ یا دارای حفاظت خیلی ضعیف در سطح اینترنت است که باعث می‌شود افراد سوءاستفاه‌گر بتوانند به‌راحتی به این بانک‌ها دسترسی پیدا کرده و باعث بروز مشکلات جدی برای مردم و کسب‌وکارها شوند. این نوع از سهل‌انگاری‌ها به دلیل پیامدهای گسترده‌اش قابل چشم‌پوشی نیست و لازم است تا جدی‌تر از گذشته مورد توجه قرار گیرند. متأسفانه با وجود هشدارهای متعدد «مرکز ماهر» در زمینه‌ی وجود این بانک‌ها در اینترنت که در گذشته به صاحبان آن‌ها و همچنین سایر مبادی قانونی مرتبط اطلاع داده می‌شد، برخی از این بانک‌ها با سهل‌انگاری نسبت به این هشدارها باعث مشکلات این ایام شده‌اند.

۲- باتوجه به شرایط حساس کنونی و افزایش استفاده از فضای مجازی و فناوری اطلاعات در دوران شیوع کرونا، «مرکز ماهر» براساس مسوولیت اجتماعی خود و فراتر از مسوولیت‌هایی که در قانون بر عهده آن گذاشته شده است، دور جدید رصدهای خود را جهت کشف بانک‌های اطلاعاتی باز (حفاظت نشده) از روز ۱۲ فروردین آغاز کرده است؛ که تمام پلتفرم‌های اصلی بانک اطلاعاتی اعم از انواع مبتنی بر SQL یا NoSQL را در بر خواهد گرفت. بر این اساس تمام بانک‌های اطلاعاتی که فاقد امنیت لازم باشند و در این رصدها شناسایی شوند؛ به‌صورت آنی به‌صورت عمومی یا به‌صورت اختصاصی به صاحبان آن‌ها (در صورت قابل شناسایی بودن) هشدار داده خواهد شد. از آن‌جایی که حفاظت از داده‌های شهروندان یک وظیفه‌ی ملی است؛ لذا لازم است تا در صورتی که ظرف مدت ۴۸ ساعت در رصد مجدد همچنان مشکل به قوت خود باقی باشد، به منظور حفظ داده‌های شهروندان و حفاظت از حریم خصوص شهروندان اقدام به معرفی به مراجع قضایی نماییم (به منظور دریافت هشدارها می‌توانید در سامانه IranNoafarin.ir اطلاعات خود را ثبت کنید).

همچنین لازم به یادآوری است که براساس «نظام ملی پیش‌گیری و مقابله با حوادث فضای مجازی» مصوب «شورای عالی فضای مجازی»، پیش‌گیری و مقابله با حوادث سایبری، تقسیم کار ملی شده و حملات و نقض‌های امنیتی زیرساخت‌های حیاتی کشور مانند حوزه‌های مالی و بانکی، انرژی، حمل‌ونقل، ثبت احوال و… به «مرکز راهبردی افتا ریاست جمهوری» سپرده شده است. براساس همین مصوبه، مقابله با حوادث و حملات در حوزه‌ی «شهروندان و کسب‌وکارهای خصوصی» (شامل داده‌های مربوط به اپلیکیشن‌ها و بانک‌های داده غیردولتی) به «پلیس فتا» سپرده شده و مسوولیت حوادث و حملات سایبری بخش‌های غیرحساس دولتی نیز بر عهده‌ی وزارت ارتباطات و «مرکز ماهر» قرار دارد؛ اما در این موقعیت حساس و بنا به ضرورت این ایام، همکاری و هم‌دلی با سایر نهادهای مسئول را که همواره جزو وظایف خود دانسته‌ایم؛ ما را بر آن داشت تا فراتر از تقسیم کار ملی، توان خود را در «مرکز ماهر» در جهت منافع عمومی کشور به کار گیریم. ان شاءالله بتوانیم در سایه همکاری و همدلی همه نهادهای مسئول در امنیت سایبری کشور، اقدامات ضروری و مناسب را در راستای رسیدن به سطح مطلوب امنیت سایبری در گستره ملی، شناسایی، برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

در انتها امید می‌رود صاحبان بانک‌های اطلاعاتی که داده‌ها و اطلاعات شخصی مردم به‌صورت امانت در اختیار آن‌ها است، نسبت به حفظ این امانت و حریم خصوصی شهروندان هم براساس قانون و هم براساس مسوولیت اجتماعی، حساسیت لازم را داشته باشند؛ و در این راه هشدارهای اعلام‌شده را جدی تلقی نمایند.

دریافت و پرداخت وجه بدون نیاز به کارت بانکی یا پول نقد

سرویس نشان پرداخت این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا تمام پرداخت‌های خود را به سادگی و سهولت انجام دهید. از پرداخت هزینه تاکسی تا پرداخت انواع قبوض و خریدهای منزل را با نشان پرداخت انجام دهید.

سرویس نشان‌پرداخت چیست؟

دیگر نیازی نیست برای پرداخت وجه کالا یا خدمات و حتی پرداخت پول به دوستان خود از کارت بانکی و یا پول نقد استفاده کنید. در این روش کافیست ­ در گزینه نشان پرداخت اپلیکیشن آپ، کد تصویری را اسکن یا کد عددی نشان پرداخت را وارد کنید و براحتی با استفاده از اطلاعات کارت بانکی یا کیف پول‌، پرداخت خود را انجام دهید. در این روش با اشترک‌گذاری لینک نشان‌پرداخت خود از طریق پیامک یا اپلیکیشن‌های ارتباطی دیگر نیز می‌توانید از دیگران پول دریافت کنید.

برای استفاده از سرویس جدید نشان پرداخت باید حتما آخرین نسخه اپلیکیشن آپ را نصب داشته باشید.

کرونا و سامسونگ

 امروز سامسونگ کره جنوبی اعلام کرد، یکی از کارمندان کارخانه‌های تولید گوشی سامسونگ در شهر گومی در جنوب شرق کره به ویروس کرونا مبتلا شده و همین موضوع باعث تعطیلی این کارخانه شده است. این شرکت از همکاران فرد مبتلا به ویروس کرونا خواسته است تا خود را قرنطینه کنند و مراحل تشخیص ابتلا به این بیماری را پشت سر بگذارند.

بخش قابل توجهی از گوشی‌های سامسونگ در ویتنام و هند تولید می‌شود و محصولات کارخانه گومی صرفا به بازار داخل کره اختصاص دارد بنابراین اختلال چندانی در تیراژ تولیدات این کارخانه به وجود نخواهد آمد اما بخش عمده‌ای از محصولات گوشی‌های رده بالا این شرکت در این واحد، تولید می‌شد و تعطیلی آن می‌تواند با توجه به موجودی محدود این نوع گوشی‌ها، مشکلاتی را ایجاد کند

واتس آپ و پایان کار گوشی های قدیمی

تلفن‌های همراه آیفون و اندرویدی که از سیستم‌عامل‌های قدیمی استفاده می‌کنند از این تاریخ به بعد قادر به فعال کردن این اپلیکیشن نیستند.

واتس‌اپ می‌گوید این اقدام برای حفاظت از ایمنی اطلاعات کاربرانش ضروری بوده است.

تلفن‌های هوشمندی که از سیستم عامل اندروید ۲.۳.۷ و قدیمی‌تر و یا آی.او.اس ۸ و قدیمی‌تر آیفون استفاده می‌کنند تحت تاثیر این تصمیم تازه قرار می‌گیرند.

اغلب کاربران می‌توانند با به روز کردن سیستم عامل تلفن‌های همراه خود به استفاده از واتس‌اپ ادامه بدهند.

با این همه تلفن‌هایی مثل آیفون ۴اس که تنها با سیستم عامل آی.او.اس ۷ کار می‌کنند قابلیت کار با واتس‌اپ را از دست خواهند داد.

بن وود تحلیل‌گر موسسه سی.سی.اس اینسایت می‌گوید: ” واتس‌اپ عملا گزینه‌ای نداشت به جز اینکه سرویس پیام‌رسانی ایمنی باقی بماند. ولی این گزینه تبعاتی را هم دارد از جمله اینکه با تلفن‌های هوشمند قدیمی‌تر تطبیق نخواهد داشت. احتمالا این موضوع کاربران زیادی را با مشکل روبرو می‌کند، به ویژه در بازارهایی که بخش بزرگی از تلفن‌های هوشمند قدیمی استفاده می‌شوند.”‌

واتس‌اپ از نظر میزان دانلود در دهه گذشته مقام چهارم را داشته و اولین بار در سال ۲۰۱۷ درباره این تغییرات به کاربران خود هشدار داده بود.

سخنگوی این شرکت گفته است: “برای ما این تصمیم سخت اما درستی بود تا بتوانیم راه ارتباط بهتری را به کاربران خود عرضه کنیم.

واتس‌اپ اولین بار کار با چند گونه تلفن هوشمند را در سال ۲۰۱۶ متوقف کرد و پس از آن در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ به فعالیت بر تلفن‌های ویندوز پایان داد.

سازنده آیفون و تولید ماسک پزشکی

فاکسکان می‌خواهد تا پایان ماه جاری، روزانه دو میلیون ماسک تولید کند

شرکت فاکسکان، سازنده گوشی تلفن‌های آی‌فون اپل در اقدامی غیر عادی، به تولید ماسک پزشکی می‌پردازد.

این شرکت همچنین در پی آن است تا خط تولید قطعات الکترونیک خود را که به خاطر انتشار ویروس کرونا متوقف شده از سر بگیرد.

شیوع ویروس کرونا باعث افزایش شدید تقاضا برای ماسک شده و در سراسر جهان اکنون کمبود ماسک‌های پزشکی وجود دارد.

فاکسکان می‌خواهد تا پایان ماه جاری، روزانه دو میلیون ماسک تولید کند.

این شرکت در شبکه اجتماعی وی‌چت گفته “در نبرد با این بیماری همه‌گیر، هر ثانیه مهم است.”

این شرکت گفته است “هر چقدر این شرکت زودتر دست به اقدامات پیشگیرانه بزند، زودتر می‌تواند جلوی این ویروس را بگیرد و هر چقدر زودتر جان آدم‌ها را نجات دهیم، زودتر می‌توانیم بر آن غلبه کنیم.”

فاکسکان که بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده قطعات الکترونیکی در دنیا است، علاوه بر تولید آی‌فون، سازنده قطعات برای آی‌پد، کیندل (کتابخوان) آمازون و پلی‌استیشن سونی است.

این شرکت گفته است تولید آزمایشی ماسک‌های پزشکی را در کارخانه واقع در شنزن در جنوب چین آغاز کرده است.

ماسک‌های تولیدی در ابتدا برای مراقبت از کارکنان این شرکت استفاده خواهند شد. فاکسکان گفته است “چنین کاری نه تنها بزرگترین مسئولیت شرکت بلکه مسئولیت اجتماعی ما است.”

فاکسکان گفته است زمانی که تولید ماسک به حد کافی رسید، این ماسک‌ها در اختیار افراد خارج از شرکت قرار خواهد گرفت.

این شرکت همچنین گفت از نسل جدیدی از تجهیزات مادون قرمز اندازه گیری دما در دفاتر خود استفاده می کند تا به شناسایی عفونت‌های احتمالی در میان نیروی کار خود کمک کند.

مانند بسیاری از شرکت‌ها در چین، فاکسکان بیشتر کارخانه‌های خود در ایام تعطیلات سال نوی چینی را تعطیل کرد.

در سال‌های پیشین این شرکت در ایام تعطیلات باز بود.

اسنپ ظاهرا در قالب سرویسی دیگر در اپ استور حضور داشته است

اسنپ با وجود تحریم های آمریکا تحت نام جدید در اپ استور ظاهر اما به سرعت حذف شد.

برخی کاربران آیفون در هفته جاری با مراجعه به اپ استور متوجه اپلیکیشنی با نام عجیب RadickRadio شدند. این اپ در ظاهر شبیه دیگر اپ های رادیو است؛ ولی همانطور که در ادامه مشاهده می کنید، کاربران ایرانی پس از باز کردنش با صفحه خوش آمدگویی اسنپ مواجه شده اند:

اپل به سرعت اپ مورد بحث را حذف کرد و به سؤالات خبرنگاران در این رابطه پاسخ نمی دهد.

سال ۹۵ و همزمان با شروع موج جدید تحریم های آمریکا، اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور حذف شدند. در لیست اپ های حذف شده نام اسنپ هم به چشم می خورد.

این روند سال بعد نیز ادامه پیدا کرد و اپل به خاطر تبعیت از قوانین تحریمی آمریکا، از میزبانی اپلیکیشن های ایرانی، توزیع آنها یا رابطه مالی با توسعه دهندگان ایرانی شانه خالی کرد.

کمپانی کوپرتینویی در ایمیلی خطاب به استارتاپ های ایرانی پیروی از قوانین پیچیده تحریمی آمریکا را عامل حذف اپلیکیشن های ایرانی عنوان کرد. این در حالیست که تمام اپلیکیشن های حذف شده در آن زمان کاملاً رایگان بودند. این موضوع نشان می داد اپل دیگر اپ های رایگان ایرانی را نیز توزیع نمی کند.

اپل اوایل مرداد ماه امسال سخت‌گیری خود در رابطه با اپلیکیشن ها و توسعه دهندگان ایرانی را وارد مرحله جدیدی کرد و مانع از قرارگیری یک اپلیکیشن انگلیسی زبان به خاطر ملیت ایرانی توسعه دهنده‌اش شد.

کمک مالی اپل برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در چین

تیم کوک مدیر عامل اپل از کمک مالی این شرکت برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در چین خبر داد. این شرکت اعلام کرده است که به تمام گروههای مختلف در چین که در حال مبارزه با این ویروس هستند کمک مالی خواهد کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تک‌نیوز و به نقل از apple insider، تیم کوک در توئیت جدید خود ضمن تبریک سال نو چینی از کمک مالی این شرکت برای تمام کسانی که در حال کمک رسانی هستند خبر داد. کرونا ویروس جدیدی است که در چین شیوع پیدا کرده و به دیگر کشورها نیز سرایت کرده است. این ویروس که مشابه ویروس سارس گزارش شده، تا کنون ۱۴۰۰ نفر را مبتلا کرده و ۴۱ مورد نیز جان باختند.

شرکت اپل پیش از این مورد اعلام آمادگی خود را برای کمک به آتش سوزی گسترده در استرالیا نیز اعلام کرده بود.کمک های مالی اپل به خسارت دیدگان در حوادث مختلف انجام گرفته است. تاکنون این شرکت کمک های مالی زیادی به سازمان های محلی و گروههای مرتبط با بحران در مواردی مانند آسیب دیدگان سیل کرالا در هند، سونامی اندونزی، آتش سوزی های کالیفرنیا و طوفان فلورنس انجام داده است.

امروز پشتیبانی از ویندوز ۷ توسط مایکروسافت پایان می‌یابد

مایکروسافت امروز را به عنوان آخرین روز پشتیبانی از ویندوز ۷ اعلام کرده بود. بدین ترتیب اکنون میلیون ها کاربر در معرض خطر قرار دارند. کاربران ویندوز ۷ دیگر نمیتوانند به روزرسانی های جدیدی دریافت کنند. پشتیبانی از این کاربران پس از یک دهه امروز پایان می یابد و اکنون بدون آپدیت های امنیتی خطرات زیادی همچون آلوده شدن به بدافزار و ویروس در انتظار کاربران آن خواهد بود.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تک‌نیوز و به نقل از mirror، با گذشت ده سال از معرفی ویندوز ۷ همچنان در میان کاربران محبوب است و بسیاری از کاربران تمایل ندارند تا به سمت ویندوز ۱۰ بروند. مایکروسافت چندی پیش اعلام کرده بود که از تاریخ ۱۴ ژانویه دیگر هیچ به‌روزرسانی نرم افزاری، پچ های امنیتی یا اصلاحیه ای برای این سیستم عامل منتشر نخواهد کرد.

همچنین مایکرئپوسافت از تمامی کاربران ویندوز ۷ خواست تا هرچه زودتر ویندوز ۱۰ را روی سیستم های خود نصب کنند. زیرا ویندوز ۱۰ به واسطه وجود آنتی ویروس، فایروال و همچنین حفاظت گسترده در مقابل خطرات اینترنتی امن ترین نسخه ویندوزی مایکروسافت محسوب میشود.

بسیاری از کاربران دلیل اصلی استفاده نکردن از ویندوز ۱۰ را قیمت بالای ان عنوان کرده اند. یک نسخه خانگی ویندوز ۱۰ حدود ۱۱۹.۹ یورو قیمت دارد. با وجود اعلام مایکروسافت مبنی بر اجرای جدیدترین OS بر روی سیستم های قدیمی کاربران، باز هم بهتر است تا کاربران دست به چنین کاری نزند و با پرداخت مبلغی سالیانه برای هر سیستم از خدمات پشتیبانی مایکروسافت تا ۲۰۲۳ بهره مند شوند.

معرفی یک شرکت اسرائیلی به عنوان علت اصلی هک گوشی مدیر عامل آمازون

در روز چهارشنبه سازمان ملل متحد با انتشار خبری از یک شرکت جاسوسی اسرائیلی به عنوان عامل اصلی هک شدن گوشی جف بزوس مدیر عامل آمازون نام برد. شرکت جاسوسی اسرائیلی NSO خدمات جاسوسی به مشتریان ارائه می دهد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تک نیوز و به نقل از Business Insider، محمد بن سلمان که به عنوان متهم ردیف اول شناخته میشود در سال ۲۰۱۹ رابطه نزدیکی با جف بزوس در واتساپ داشته است. در این حین اتفاق خاصی می افتد. ولیعهد صعودی یک ویدئوی مشکوک را ارسال می کند که به هک شدن گوشی مدیر عامل آمازون می انجامد. پس از این اتفاق، این پرونده سریعا توسط سازمان ملل مورد بررسی قرار گرفت.

در گزارش های سازمان ملل مشخص شد که هکرها از جاسوس افزار یک شرکت جاسوسی اسرائیلی به نام NSO Group استفاده کرده بودند. این شرکت پیش از این ناین شرکت به عربستان سعودی و دیگر کشورها در خدمات سرکوب گرایانه کمک کرده بود. پس از این اتهامات این شرکت اعلام کرد که از فناوری های این شرکت در این حوادث استفاده نشده است. در ضمن نرم افزارهای این شرکت با شمره تلفن های آمریکا کار نمیکند.

فعالیت و بسیاری از فناوری های این شرکت تا کنون ناشناخته مانده و کلیه قراردادهای این شرکت بطور مخفیانه انجام میگیرد. کلیه مشتریان این شرکت با پرداخت پول ابزارها و برنامه های جاسوسی را از این شرکت دریافت میکنند. اکثر خدمات جاسوسی این شرکت میلیارد دلاری برآورد شده اند

جدیدترین راهنمای خرید گوشی ویژه افراد سختگیر

این مقاله راهنمای خرید گوشی مخصوص افراد سخت گیر و سخت پسند نوشته شده است. سال هاست که فیچرفون ها (گوشی های کلاسیک صفحه کلید دار) کمرنگ شده اند و دوران استفاده از آن ها به عنوان ابزاری تنها جهت تماس با افراد سپری شده است. این روزها، تلفن پایگاهی برای زندگی دیجیتال است، به عنوان ابزاری جهت برقراری ارتباط با دیگران، جستار در وب، بازی کردن، پرداخت صورتحساب ها و قبوض، برنامه ریزی و غیره به کار گرفته می شود.از آنجا که  گوشی همراه یکی از مهمترین دارایی های ماست، انتخاب درست آن نیز از اهمیت برخوردار است. به همین دلیل این راهنما را جهت یاری رسانیدن در یافتن گوشی همراهی مناسب ارائه می دهیم. در انتختب گوشی همراه می بایست معیارهای مختلفی را مورد توجه قرار داد، پس در این مطلب نگاهی به آن ها می اندازیم.

انواع تلفن های همراه: فیچرفون  و گوشی هوشمند

هنگام خرید گوشی همراه جدید، می بایست در رابطه با نوع آن تصمیم گیری کنید. برای این کار می بایست در رابطه با سیستم عامل اجرایی آن تصمیم گیری کنید. علاوه بر این، ملاک های دیگری از قبیل حافظه، اندازه  صفحه نمایش، توان باطری و کیفیت دوربین نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. از سوی دیگر، انتخاب فیچرفون ها کمی راحت تر است، اما نگاهی به دو نوع تلفن می اندازیم تا شناخت بیشتری به دست بیاوریم.

فیچرفون ها: گاهی ساده بهتر است

این تلفن ها را به شوخی «تلفن احمق» می نامند، اما فیچرفون ها هنوز هم قابلیت های زیادی دارند و می توانند مناسب افراد زیادی باشند. در مقایسه با گوشی های هوشمند، این گوشی ها کارایی کمتری دارند: تماس و ارسال متن. البته برخی کاربرد بیشتری دارند، اما اگر گوشی را تنها برای تماس و ارسال پیام می خواهید، این گوشی ها مناسب کارتان خواهند بود. فیچرفون ها معمولا کوچکتر و حمل آن ها آسانتر از گوشی های هوشمند است و اغلب یک صفحه کلید فیزیکی در آن ها بکار گرفته شده است که معمولا یک صفحه کلید یا کیبورد عددیست. البته تمام این گفته ها اشاره به دارا نبودن قابلیت مرور و جستار وب در این گوشی ها نمی باشد. اکنون بسیاری از این گوشی ها دارای قابلیت مرور در وب می باشند که به پیشرفتگی یک گوشی هوشمند نیست.

نکته دیگر ماندگاری و دوام بیشتر این گوشی ها در مقایسه با گوشی های هوشمند است. در گوشی های هوشمند تمرکز روی طراحی است و اگرچه زیبا هستند، اما از آنجا که قسمت زیادی از آن ها از جنس شیشه است، امکان شکستن و ترک خوردنشان هم وجود دارد. در واقع، مزیت های اصلی فیچرفون ها  در ارزانی و سادگی آن هاست. علاوه بر این استفاده از آن ها نیز آسان است، اگرچه در سال های اخیر تولیدکنندگان گوشی های هوشمند نیز راهکارهایی را برای سهولت استفاده از گوشی های هوشمند تعبیه نموده اند.

گوشی های هوشمند: ایمیل، مرور وب، استفاده از اپلیکیشن ها و غیره

گوشی های هوشمند از قابلیت های بیشتری در مقایسه با فیچرفون ها برخوردار هستند. با استفاده از آن ها می شود کارهای زیادی را انجام داد. آن ها مانند هر گوشی دیگری قابلیت ارسال پیام و متن را دارند، اما از قابلیت اجرای اپلیکیشن ها، مرور وب، مدیریت ایمیل ها را نیز برخوردار هستند. علاوه بر این، صفحه بزرگ آن ها باعث می شود که گزینه مناسبی برای تماشای ویدئو و عکس باشند. از دیگر مزیت های گوشی های هوشمند که تولیدکنندگان سعی در ارتقاء هر چه بیشتر آن دارند، دوربین های آن هاست.

ایراداتی هم بر گوشی های هوشمند وارد است. برای مبتدی ها گوشی های بزرگی هستند(در مقایسه با فیچرفون ها)، به این معنا که جای بیشتری را در کیف یا جیبتان می گیرند و گاهی کمی سنگین هم هستند. مهمتر اینکه آن ها معمولا گرانتر هستند، بویژه اگر بخواهید گوشی پیشرفته تر یا یک آیفون را خریداری کنید. گوشی های هوشمند ارزان هم وجود دارند و حتی این روزها شاهد گوشی هایی با قیمت کمتر از ۱۰۰ دلار هم هستیم، پس اجازه ندهید که قیمت تنها عامل تعیین کننده در انتخاب میان گوشی هوشمند و فیچرفون باشد.در واقع پیشنهاد ما به اکثر کاربران، گوشی هوشمند است. شاید آن ها بزرگتر و گرانتر باشند، اما قابلیت های بیشتری دارند و می توان معایب آن ها را نادیده گرفت.  اگر با گوشی بزرگ مشکلی ندارید و فیچرفون نمی خواهید، پس گوشی هوشمند انتخاب مطلوبی خواهد بود.

سیستم های عامل گوشی هوشمند: آیفون یا اندروید

پس اگرگوشی هوشمند می خواهید، می بایست به سیستم عامل آن توجه داشته باشید. سیستم عامل گوشی هوشمند نقشی مشابه با سیستم عامل رایانه را بازی می کند و نرم افزاری هست که روزانه با آن ها سر و کار دارید. در یک آیفون، سیستم عامل iOS است، در حالیکه سیستم گوشی اندروید، اندروید است. مزیت ها و معایب کمی در هر سیستم عامل وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اندروید: ایده ال برای طرفداران گوگل

آیا به  سیستم عامل اندروید علاقمند هستید؟ اندروید پرکاربردترین سیستم عامل جهان است که دلایلی را برای آن مطرح کرده اند. برخلاف اپل که از iOS بر روی آیفون ها بهره می برد ، گوگل مجوزهای استفاده از اندروید را به شرکت های دیگر هم می دهد. به همین دلیل است که برندهایی مانند سامسونگ، HTC، هواوی و خود گوگل از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند.

اگر کاربر حرفه ای گوگل هستید، پس اندروید معمولا سیستم عامل بهتری برایتان خواهد بود. در اینجا تنها از موتور جستجوی گوگل سخن به میان نمی آوریم، بلکه منظورمان خدمات پخش موسیقی گوگل پلی، حافظه ابری گوگل درایو و سایر ابزار گوگل از قبیل بلندگوی هوشمند گوگل هوم و غیره هم می باشد. بنابراین انتخاب یک سیستم عامل در گوشی هوشمند، انتخاب یک اکوسیستم است و اگر می خواهید گوشی اندروید داشته باشید، استفاده از خدمات گوگل مفید است.

اندروید هم به عنوان سیستم عاملی با قابلیت ها و توانایی های زیاد شناخته می شود. این حقیقت به دلیل ماهیت اندروید است- کد اندروید برای توسعه دهندگان ِ خواهان آن در دسترس است و گوگل در مقایسه با اپل بسته نیست. در گوشی های اندروید، گوگ از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی بهره می گیرد. در نتیجه، Google Assistant قابلیت بیشتری در مقایسه با سایر همیارهای دیجیتال را نشان می دهد و در پیش بینی کاری که می خواهید انجام بدهید و زمان آن نیز بهتر است. درانتها به چند دلیل دیگر برای استفاده از گوشی اندروید اشاره می کنیم: ارزانتر بودن، هوشمندتر بودن و کار بهتر با اپلیکیشن های گوگل.

iOS: کاربران اپل

کاربران iOS اپل در سرتاسر جهان زیاد نیستند، اما سیستم عامل پرکاربردتر در ایالات متحده به شمار آورده می شود. دلایل زیادی برای انتخاب آیفون و ترجیح آن به  دستگاه های اندرویدی وجود دارد. دلایل اصلی از این قرارند: توسط اپل تولید می شود، استفاده از آن آسان است و کارکرد خوبی دارد. از آغاز، iOS شما را در خو گرفتن با گوشی آیفون و یادگیری آن راهنمایی خواهد کرد و همانطور که انتظار دارید، همه چیز سر جای خودش قرار دارد: تنظیمات در قسمت تنظیمات، اپلیکیشن ها در قسمت برنامه ها و …

از آنجا که اپل تمامی ابعاد ارتقاء آیفون را کنترل می کند، معمولا طول عمر بیشتری داشته و انجام چند کار با آن ها از سرعت بیشتری برخوردار است. این حقیقت اشاره به عملکرد بهتر گوشی های iOS در مقایسه با اندروید ندارد- اگرچه اغلب اینطور است- بلکه می گوید iOS تجربه بهتری را برای کاربر به همراه دارد. علاوه بر این، آیفون ها با دستگاه های اپل بهتر کار می کنند. اگر کامپیوتر مک یا آیپد دارید، در نتیجه آیفون انتخاب بهتری خواهد بود، زیرا  همگام سازی عکس ها، پیام ها، ایمیل ها و غیره با استفاده از آن آسانتر خواهد بود (یعنی همگی با استفاده iCloud اپل). اگر واسط کاربر ساده و یک گوشی با ماندگاری بیشتر می خواهید، احتمالا یک گوشی با iOS انتخاب بهتری خواهد بود.

سایر قابلیت ها و نکات: چه چیزی برایتان اهمیت دارد؟

سیستم عامل تنها نکته قابل ملاحظه در زمان خرید گوشی هوشمند نیست- اگرچه با تصمیم گیری در زمینه سیستم عامل بیشتر راه را رفته اید. اما می بایست به سخت افزار سیستم (پردازشگر، رم و غیره)، دوربین، اندازه صفحه نمایش، گنجایش باطری و غیره نیز توجه داشته باشید. شاید موارد ذکر شده در زمان خرید یک گوشی آیفون چندان مهم جلوه نکنند اما اگر قصد خرید گوشی اندروید را دارید، توجه به موارد ذکر شده یک نکته مهم است.

پردازشگر: می خواهید سرعت گوشیتان چطور باشد؟

پردازشگر مغز رایانه و در مقاله ما، مغز تلفن است. پردازشگرهای قویتر امکان تفکر سریعتر را به گوشیتان می دهند، یعنی کارها را سریعتر انجام می دهند، انجام چند کار آسانتر می شوند و طول عمر گوشیتان را نیز بالاتر می برند. در اینجا طول عمر یک  شاخصه مهم است: یک گوشی با پردازشگری که از قدرت متوسطی برخوردار است، توانایی بیشتری در مدیریت اپلیکیشن های امروزی و جدید دارد، اما با اپلیکیشن هایی که دو سال قبل عرضه شده اند عملکرد مطلوبی نخواهد داشت.

شرکت های معدودی وجود دارند که کار توسعه پردازشگرهای گوشی های هوشمند را انجام می دهند. اپل پردازشگرهای خود را تولید می کند، اما کوالکام، مدیا تسک، سامسونگ و غیره، همگی کار تولید پردازشگرهای گوشی های اندروید را انجام می دهند. در ایالات متحده، تراشه های کوالکام معمولترند و در سال ۲۰۱۸، پرچمدار تراشه های کوالکام، Snapdragon 845 است. هر چه رقم بالاتر باشد، تراشه بهتر خواهد بود. اگر پردازشگر قویتری می خواهید، می بایست پردازشگری چندهسته ای داشته باشید. پردازشگرهای قدیمی تنها قابلیت انجام یک کار را دارند اما پردازشگرهای دو هسته ای قابلیت انجام دو کار همزمان و چهار هسته ای ها قابلیت انجام چهار کار همزمان را دارند.

حافظه: ذخیره عکس ها، ویدئوها، فایل ها و غیره روی گوشی

شاید مهمترین ویژگی برای بیشتر افراد، حافظه گوشی باشد. هرچه حافظه گوشیتان بیشتر باشد، فایل ها، برنامه ها، عکس ها و ویدئوهای بیشتری را می توانید ذخیره کنید. این روزها با استفاده از ذخیره ابری (مانند اپل فوتو یا گوگل درایو)، کار با حافظه کمتر کمی آسانتر شده است، اما بعضی چیزها بدون ذخیره  شدن در حافظه گوشی کار نمی کنند. ما خرید گوشی با حافظه  16 گیگابایت را به شما توصیه می کنیم، اگرچه ۳۲ گیگابابت بهتر و ۶۴ گیگابایت یا بیشتر برای افرادی که فایل های زیادی دارند بهتر خواهد بود. در بعضی از گوشی ها امکان افزودن حافظه خارجی وجود دارد. می توانید کارت کوچکی به اندازه یک سیم کارت با امکان ذخیره فایل بر روی آن را خریداری کنید. قیمت کارت های MicroSD با ظرفیت کم حدود ۱۰ دلار است و با بالاتر رفتن ظرفیت، بهای آن ها بیشتر هم خواهد شد.

دوربین: پیکسل ها و دیافراگم

دوربین بدل به یکی از مهمترین قسمت های گوشی شده است. یک گوشی با دوربین بهتر می تواند با سرعت بیشتری کار عکسبرداری را انجام بدهد. چند عامل وجود دارد که در خوب بودن دوربین نقش دارند، اما مهمترین ِ آن ها نرم افزار آن است. دو گوشی با مشخصات دوربینی مشابه می توانند نتایج بسیار متفاوتی را ارائه  بدهند، بنابراین متاسفانه خرید گوشی با دوربین خوب از طریق مطالعه مشخصات درج شده در کاتالوگ آن کاری تقریبا محال خواهد بود.

شاخصه های مهم دیگری هم وجود دارند. برای مبتدی ها، وضوح دوربین از اهمیت زیادی برخوردار است. وضوح تعیین کننده تعداد پیکسل های عکس یا ویدئوی شماست و تعداد پیکسل های بیشتر به معنای کیفیت و وضوح بالاتر عکستان خواهد بود. دیافراگم هم بعد قابل ملاحظه ایست. دیافراگم اندازه  دریچه ایست که نور پیش از رسیدن به حسگر دوربین وارد آن می شود. هرچه این دریچه بزرگتر باشد، نور بیشتری وارد خواهد شد. دیافراگم را با واحد f-number نشان می دهند، برای مثال f/2.0. دیافراگم های بزرگتر را با ارقام کوچکتر نشان می دهند که گمراه کننده است.

رم: هرچه بیشتر، بهتر

رم یا حافظه Random Access Memory شکل دیگری از حافظه است، اما بجای کاربرد برای ذخیره فایل ها، برای ذخیره چیزهایی بکار گرفته می شود که می خواهید به سرعت بیرون بکشید. معمولا اپلیکیشن های باز را در رم ذخیره می کنند بنابراین وقتی آن ها را بسته و دوباره باز می کنید، همان صفحه را بدون بارگیری کامل  و دوباره آن نشان می دهد. معمولا هنگام خرید گوشی، رم بالاتر گزینه مهمی است، اما گوشی هایی با رم بالاتر اغلب گرانتر هم هستند. برای گوشی های متوسط احتمالا رم ۲ گیگابایت را خواهیم داشت، اما دستگاهی با رم ۳ گیگابایت یا بیشتر را به اکثر کاربران توصیه می کنیم.

نوع صفحه نمایش: ال سی دی یا اولد

صفحه نمایش گوشی ها از اهمیت بالای برخوردار است. انواع مختلفی از صفحه های نمایش وجود دارد که با یکدیگر تفاوت دارند. معمولترین نوع در گوشی های متوسط و نه چندان پیشرفته، ال سی دی  یا Liquid Crystal Display است. هزینه تولید ال سی دی ها زیاد نیست، به همین دلیل اغلب از آن ها استفاده می شود، اما آن ها شارژ باطری زیادی را مصرف کرده و رنگ های روشن و تیره مطلوبی را تولید نمی کنند. دو نوع ال سی دی وجود دارد: TFT-LCD ها که ارزانتر و دارای رنگ های نامطلوبتری هستند و IPS-LCD ها که رنگی کمی بهتر را تولید کرده و زوایای دید بهتری را شکل می دهند.

این روزها، از صفحه های نمایش اولد در گوشی های پیشرفته استفاده می شود. این صفحه شارژ کمتری را مصرف می کنند، علاوه بر این زمانیکه رنگ سیاه روی صفحه نمایش داده می شود، اولد آن را روشن نمی کند، یعنی سیاه تیره تر است و نسبت های کنتراست بالاتری وجود دارد. صفحه نمایش «Super AMOLED» هم وجود دارد که  برند سامسونگ برای صفحه های نمایش اولد تولیدی این شرکت است. احتمالا تنها با چشمانی تیزبین و نگاهی دقیق می توانید پی به تفاوت میان صفحه های نمایش ال سی دی و اولد ببرید، اگرچه بهای گوشی هایی با صفحه اولد کمی بیشتر است.

اندازه صفحه: بزرگ یا کوچک

در سال های اخیر اندازه صفحه  نمایش گوشی ها بزرگتر شده است، در نتیجه قابلیت مذکور می تواند برایتان حائز اهمیت باشند. صفحه های نمایش کوچکتر ۴ اینچی هستند و صفحه های نمایش بزرگتر تا هفت اینچ هم می رسند. احتمالا صفحات نمایش گوشی ها بزرگتر از این هم خواهند شد که دلیل آن  استفاده از صفحه های نمایش لبه تا لبه در گوشی هاست، صفحه هایی که  فاصله میان صفحه نمایش و حاشیه گوشی را کم می کنند. اگر می خواهید ویدئو تماشا کنید یا عاشق بازی کردن روی گوشیتان هستید، انتخاب یک گوشی با صفحه نمایش بزرگ یک انتخاب مطلوبتر خواهد بود.

اثرانگشت یا تشخیص چهره

روزهایی که  کدی را برای ورود به صفحه گوشی وارد می کردید گذشته است. در حال حاضر، بیشتر گوشی های هوشمند دارای حسگر اثرانگشتی در خود می باشند که امکان استفاده سریع و مطمئن از گوشی را با لمس یک حسگر فراهم می آورند. بعضی از گوشی های پیشرفته شکل های دیگری از سیستم ورود از قبیل اسکن چشم یا تشخیص چهره را در خود دارند. برخی گوشی ها دارای سیستم تشخیص چهره هستند که هم مطمئن تر است و هم کاربرد آسانتری دارد. تنها می بایست به گوشیتان نگاه کنید تا چهره تان برای ورود به گوشی تایید شود. برخی دیگر از گوشی ها نیز قابلیت اسکن چشم را دارند. این سیستم از مزایا و معایبی برخوردار است. مزیت این سیستم در امنیت بالا و کاربرد آسان آن است، اما ایراد آن را می توان هزینه بالای آن دانست. پیشنهاد ما خرید گوشی با اسکنر اثرانگشت است.

گنجایش باتری

همه باطری ها به یک  اندازه نمی باشند. ظرفیت باطری را بر اساس واحد میلی آمپر ساعت یا mAh اندازه گیری می کنند- عدد بیشتر نشان دهنده ظرفیت بالاتر است. البته بزرگتر بودن باتری به  معنای طول عمر بیشتر آن نیست. بیشتر گوشی ها حداقل یک روز شارژ خود را نگاه می دارند اما باتری های بزرگتر مفیدتر هستند و ظرفیت باتری نکته ای حائز اهمیت فراوان است. ما خرید گوشی با ظرفیت باطری ۲۵۰۰ میلی آمپر ساعت را به شما پیشنهاد می کنیم.

شارژ: شارژ بی سیم یا شارژ سریع

اگرچه ظرفیت باطری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، نحوه شارژ کردن باطری هم برای بسیاری از کاربران حائز اهمیت است. دستگاه های زیادی بوسیله پورت شارژ می شوند و بیشتر گوشی های کمتر پیشرفته و متوسط فاقد فناوری شارژ سریع می باشند.بعضی باطری ها راه هایی برای تسریع روند شارژ شدن دارند؛ بویژه زمانیکه شارژر مناسبی را همراه با آن بکار می گیرید. شرکت های مختلف، فناوری های ِ شارژِ سریع متفاوتی را ارائه می دهند، اما هر چه که باشد، می تواند بسیار سودمند باشد.

یک سیستم شارژ سریع با عنوان شارژ بی سیم وجود دارد. برخی تولیدکنندگان اندروید سال هاست که از این فناوری بهره می برند. اپل بتازگی یک سیستم شارژ بی سیم را روی گوشی های خود تعبیه کرده است، بنابراین سیستم مذکور با سرعت هر چه بیشتری در حال عمومی تر شدن است.  شارژ بی سیم امکان شارژ گوشی بدون اتصال به پریز برق را به وجود می آورد. اگر دستگاه پیشرفته ای می خرید، وجود این قابلیت در گوشی را به شما پیشنهاد می کنیم.

0 WooCommerce Floating Cart

No products in the cart.

X